Amphenol Pcd A8504951116A
A8504951116A picture photo
Mfg. Part Number
A8504951116A
Brief Description
CONN CABLE CLAMP SZ 16 BLACK
Datasheet Download
A8504951116A.pdf
Availability of A8504951116A
QUANTITY
A8504951116A Order Process
Ship out your order
Specifications of A8504951116A
Internal Part NumberEIS-A8504951116A
TypeCable Clamp
Cable Opening0.500" ~ 0.630" (12.70mm ~ 16.00mm)
Diameter - Outside1.110" (28.19mm)
Shell Size - Insert16
Thread Size1-20 UNEF
Cable Exit90°
MaterialAluminum Alloy
PlatingAnodized
Shielding-
ColorBlack
FeaturesClamp Screws
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A8504951116A
Related LinksA85049, A8504951116A Datasheet, Amphenol Pcd Distributor
A8504951116A Details Description
Related parts for A8504951116A
FLAT 50CM THRU-BEAM DARK-ON NPN datasheet.pdf
BOOT STRAIN RELIEF 10.3MM DIAM datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A SC70 datasheet.pdf
RES 681K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.62 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE CAT6 W/BOOT 1' BLUE datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
RES SMD 14K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 3.65K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf