Amphenol Pcd A8504951116N
A8504951116N picture photo
Mfg. Part Number
A8504951116N
Brief Description
CONN CABLE CLAMP SZ 16 SILVER
Datasheet Download
A8504951116N.pdf
Availability of A8504951116N
QUANTITY
A8504951116N Order Process
Ship out your order
Specifications of A8504951116N
Internal Part NumberEIS-A8504951116N
TypeCable Clamp
Cable Opening0.500" ~ 0.630" (12.70mm ~ 16.00mm)
Diameter - Outside1.110" (28.19mm)
Shell Size - Insert16
Thread Size1-20 UNEF
Cable Exit90°
MaterialAluminum Alloy
PlatingElectroless Nickel
Shielding-
ColorSilver
FeaturesClamp Screws
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A8504951116N
Related LinksA85049, A8504951116N Datasheet, Amphenol Pcd Distributor
A8504951116N Details Description
Related parts for A8504951116N
IC MUX/DEMUX DUAL 4X1 16SOEIAJ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CAP ALUM 1700UF 250V SCREW datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
RES METAL OX 3W 1.5K OHM 5% AXL datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 32V 600W datasheet.pdf
RES 2.1K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE TIE MOUNT WINGED datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5.1V 12W datasheet.pdf