TE Connectivity AMP Connectors A9CAA-1206F
A9CAA-1206F picture photo
Mfg. Part Number
A9CAA-1206F
Manufacturer
Product Category
Flat Flex Cables (FFC, FPC)
Brief Description
FLEX CABLE - AFG12A/AF12/AFE12T
Datasheet Download
A9CAA-1206F.pdf
Availability of A9CAA-1206F
QUANTITY
A9CAA-1206F Order Process
Ship out your order
Specifications of A9CAA-1206F
Internal Part NumberEIS-A9CAA-1206F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyFlat Flex Cables (FFC, FPC)
Series-
Contact TerminationReceptacle with Latch to Solder Tab
Length6.0" (152.4mm)
Number of Positions12
Pitch0.100" (2.54mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A9CAA-1206F
Related LinksA9CAA, A9CAA-1206F Datasheet, TE Connectivity AMP Connectors Distributor
A9CAA-1206F Details Description
Related parts for A9CAA-1206F
CONN WIRENUT 8-14 AWG GRAY datasheet.pdf
IC RESET CMOS 4.7V 200MS 5SSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC D-TYPE LATCH SGL 3-ST 20SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
RES 232K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf