| Internal Part Number | EIS-AA-100-24-44-00-XX | |
| Product Training Modules | Thermoelectric Assemblies | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Fans, Thermal Management | |
| Family | Thermal - Thermoelectric, Peltier Assemblies | |
| Series | Outdoor Cooler | |
| Heat Transfer Type | Air to Air | |
| Power - Cooling | 102W | |
| Current | 5.6A | |
| Voltage | 24V | |
| Fan Location | Cold Side / Warm Side | |
| Power - Input | - | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 55°C | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Dimensions - Overall | 300mm L x 152mm W x 161mm H | |