Taoglas Limited AA.161.301111
AA.161.301111 picture photo
Mfg. Part Number
AA.161.301111
Manufacturer
Product Category
RF Antennas
Brief Description
GPS GLONASS MM 3M RG174 SMA(M)
Datasheet Download
AA.161.301111.pdf
Availability of AA.161.301111
QUANTITY
AA.161.301111 Order Process
Ship out your order
Specifications of AA.161.301111
Internal Part NumberEIS-AA.161.301111
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingPackaging Method Update 28/Jul/2015
Standard Package10
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Antennas
SeriesDominator™
Packaging*
Frequency GroupUHF (1 GHz ~ 2 GHz)
Frequency (Center/Band)1.6GHz
Frequency Range1.575GHz ~ 1.61GHz
Antenna TypeModule
Number of Bands1
VSWR2
Return Loss-15.8, -6.2dB
Gain29dBic, 30dBic
Power - Max-
FeaturesLNA, Filter
TerminationConnector, SMA Male
Ingress ProtectionIP67
Mounting TypeMagnetic
Height (Max)0.843" (21.40mm)
ApplicationsGLONASS, GPS
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AA.161.301111
Related LinksAA.161, AA.161.301111 Datasheet, Taoglas Limited Distributor
AA.161.301111 Details Description
Related parts for AA.161.301111
XFRMR LAMINATED 1.1VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 10NS 44TQFP datasheet.pdf
IC D/A CONV 12BIT R-R QUAD28SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 75A TO220AB datasheet.pdf
RES 845 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 120A TO-247AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
MILITARY THERMOSTAT datasheet.pdf
HS BLEND&FINISH DISC TR 3" A MED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS 1MM datasheet.pdf