Stanley Electric AA1101W-TR
AA1101W-TR picture photo
Mfg. Part Number
AA1101W-TR
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED ORANGE CLEAR 1206 SMD
Datasheet Download
AA1101W-TR.pdf
Availability of AA1101W-TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AA1101W-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of AA1101W-TR
Internal Part NumberEIS-AA1101W-TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 28/Aug/2013
Standard Package2,500
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
Series1101W
PackagingTape & Reel (TR)
ColorOrange
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating5.6mcd
Lens Style/SizeSquare with Flat Top, 1.50mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.2V
Current - Test20mA
Viewing Angle145°, 149°
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant606nm
Wavelength - Peak605nm
Features-
Package / Case1206 (3016 Metric)
Supplier Device Package3216 Type
Size / Dimension3.00mm L x 1.50mm W
Height (Max)1.90mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AA1101W-TR
Related LinksAA110, AA1101W-TR Datasheet, Stanley Electric Distributor
AA1101W-TR Details Description
Related parts for AA1101W-TR
IC DUAL 2-TO-4 DEC/DEMUX 16-SSOP datasheet.pdf
CONN RECEPT 10POS R/A GOLD BLACK datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 147 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 4CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
RES 154 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 590 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
OPROBE ACCESSORY KIT HIPRO datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 0.0082UF RADIAL datasheet.pdf