Artesyn Embedded Technologies AA15C-048L-050S
AA15C-048L-050S picture photo
Mfg. Part Number
AA15C-048L-050S
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC-DC 15W 48VIN 5VOUT SGL
Datasheet Download
AA15C-048L-050S.pdf
Availability of AA15C-048L-050S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AA15C-048L-050S Order Process
Ship out your order
Specifications of AA15C-048L-050S
Internal Part NumberEIS-AA15C-048L-050S
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesAA15C
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3A
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesOVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 60°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AA15C-048L-050S
Related LinksAA15C-0, AA15C-048L-050S Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
AA15C-048L-050S Details Description
Related parts for AA15C-048L-050S
CABLE CLAMP BLACK 5/8"DIA datasheet.pdf
ESD HANDLER 12-5/8X10-3/4X1-5/8 datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 1.1A 16QSOP datasheet.pdf
INSULATOR datasheet.pdf
RES SMD 0.09 OHM 1% 5W 4527 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
IC SYST MGMT MICRO CTRLR 48TQFN datasheet.pdf
FAN CPU COOLER 91.5X91.5MM 12VDC datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 5POS SLD CUP datasheet.pdf
RES SMD 14.7 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf