Delta Electronics AA15D1212D
AA15D1212D picture photo
Mfg. Part Number
AA15D1212D
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER +/-12V 15W
Datasheet Download
AA15D1212D.pdf
Availability of AA15D1212D
QUANTITY
AA15D1212D Order Process
Ship out your order
Specifications of AA15D1212D
Internal Part NumberEIS-AA15D1212D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesAA15D
TypeEnclosed
Number of Outputs2
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)650mA, 650mA
Power (Watts)15W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency74%
Operating Temperature-25°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesDC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeDIN Rail
Size / Dimension3.78" L x 2.13" W x 0.92" H (96.0mm x 54.0mm x 23.3mm)
Minimum Load RequiredYes
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AA15D1212D
Related LinksAA15D, AA15D1212D Datasheet, Delta Electronics Distributor
AA15D1212D Details Description
Related parts for AA15D1212D
CONN HEADER .100 DUAL STR 24POS datasheet.pdf
Connector Receptacle 1 Position Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS .100" STR GOLD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 110 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
Connector Socket 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 2.52K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf