Delta Electronics AA30S1500D
AA30S1500D picture photo
Mfg. Part Number
AA30S1500D
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 15V 30W
Datasheet Download
AA30S1500D.pdf
Availability of AA30S1500D
QUANTITY
AA30S1500D Order Process
Ship out your order
Specifications of AA30S1500D
Internal Part NumberEIS-AA30S1500D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package48
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesAA30S
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)2A
Power (Watts)30W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency80%
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
FeaturesDC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeDIN Rail
Size / Dimension4.41" L x 2.51" W x 1.01" H (112.0mm x 63.8mm x 25.6mm)
Minimum Load RequiredYes
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AA30S1500D
Related LinksAA30S, AA30S1500D Datasheet, Delta Electronics Distributor
AA30S1500D Details Description
Related parts for AA30S1500D
FUSE GLASS 250MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 25POS 1MM SMD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR HEX 16-TQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE W/SCKT datasheet.pdf
CONN SCKT MEMORY 144POS SO DIMM datasheet.pdf
DGTL O-SCOPE 100MHZ 2CH 1GS/S datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
NSCC PIN CONN 1.5 GRY 10CKT datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
CIR 22C 22#12 PIN PLUG datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A datasheet.pdf