Artesyn Embedded Technologies AA60A-036L-050D033H
AA60A-036L-050D033H picture photo
Mfg. Part Number
AA60A-036L-050D033H
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC-DC 60W 36VIN 5/3.3V DUAL
Datasheet Download
AA60A-036L-050D033H.pdf
Availability of AA60A-036L-050D033H
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AA60A-036L-050D033H Order Process
Ship out your order
Specifications of AA60A-036L-050D033H
Internal Part NumberEIS-AA60A-036L-050D033H
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesAA60A
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)60V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 23.3V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12A, 15A
Power (Watts) - Manufacture Series60W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case10-DIP Module, 1/2 Brick
Size / Dimension2.40" L x 2.30" W x 0.50" H (61.0mm x 58.4mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max60W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AA60A-036L-050D033H
Related LinksAA60A-036, AA60A-036L-050D033H Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
AA60A-036L-050D033H Details Description
Related parts for AA60A-036L-050D033H
VARISTOR 18.7V 500A DISC 10MM datasheet.pdf
CAP CER 39PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 1A 9V datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 2POS 5MM datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
FIXED IND 510UH 90MA 10.5 OHM TH datasheet.pdf
IC DDR3 SDRAM 1GBIT 800MHZ FBGA datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM T766 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 25UF 50V AXIAL datasheet.pdf