Sullins Connector Solutions AAC30FSLD
AAC30FSLD picture photo
Mfg. Part Number
AAC30FSLD
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Adapters
Brief Description
CONN EDGE ADAPT CARD-CARD 60POS
Datasheet Download
AAC30FSLD.pdf
Availability of AAC30FSLD
QUANTITY
AAC30FSLD Order Process
Ship out your order
Specifications of AAC30FSLD
Internal Part NumberEIS-AAC30FSLD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Adapters
Series-
PackagingTray
Adapter TypeCard Slot to Card Slot
Number of Positions60
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureTop Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Housing MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
Current Rating (Per Contact)3A
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AAC30FSLD
Related LinksAAC3, AAC30FSLD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AAC30FSLD Details Description
Related parts for AAC30FSLD
CONN HEADER 14POS 3MM R/A GOLD datasheet.pdf
RES SMD 32.4K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 21.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK ISO 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RELAY SSR DIN RAIL AC OUT 12A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf