Tamura AAD130-3255
AAD130-3255 picture photo
Mfg. Part Number
AAD130-3255
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CNVRTR 5V 3.3V +/-15V 80W
Datasheet Download
AAD130-3255.pdf
Availability of AAD130-3255
QUANTITY
AAD130-3255 Order Process
Ship out your order
Specifications of AAD130-3255
Internal Part NumberEIS-AAD130-3255
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesAAD130
TypeOpen Frame
Number of Outputs4
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 23.3V
Voltage - Output 315V
Voltage - Output 4-15V
Current - Output (Max)14A, 16A, 1.5A, 1.5A
Power (Watts)80W (130W Forced Air)
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency88%
Operating Temperature0°C ~ 50°C
FeaturesPFC, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.14" W x 1.25" H (127.0mm x 79.8mm x 31.8mm)
Minimum Load RequiredYes
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max80W (130W Forced Air)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AAD130-3255
Related LinksAAD13, AAD130-3255 Datasheet, Tamura Distributor
AAD130-3255 Details Description
Related parts for AAD130-3255
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS DUAL ROW W/POLAR datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 600MA 100 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
Connector Socket 28 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 75W datasheet.pdf
DC/DC CONVERT -48V 6.25A 300W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
508 TB SPRING PLUG WF datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
15000UF 16V 18X35,5 datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 5W DO201 datasheet.pdf