Skyworks Solutions Inc. AAT2113AIXS-0.6-T1
AAT2113AIXS-0.6-T1 picture photo
Mfg. Part Number
AAT2113AIXS-0.6-T1
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK 1.2V 1.5A FTDFN22-8
Datasheet Download
AAT2113AIXS-0.6-T1.pdf
Availability of AAT2113AIXS-0.6-T1
QUANTITY
AAT2113AIXS-0.6-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of AAT2113AIXS-0.6-T1
Internal Part NumberEIS-AAT2113AIXS-0.6-T1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
SeriesSwitchReg™
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2.7V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)1.2V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output1.5A
Frequency - Switching3MHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-WFDFN
Supplier Device Package8-FTDFN (2x2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AAT2113AIXS-0.6-T1
Related LinksAAT2113AI, AAT2113AIXS-0.6-T1 Datasheet, Skyworks Solutions Inc. Distributor
AAT2113AIXS-0.6-T1 Details Description
Related parts for AAT2113AIXS-0.6-T1
TRIMMER 10K OHM 0.15W SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 750K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 390 OHM 5% 1000W datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 84.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 41 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 110PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf