Abracon Corporation AB-12.000MHZ-B2-T
AB-12.000MHZ-B2-T picture photo
Mfg. Part Number
AB-12.000MHZ-B2-T
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 12.0000MHz 20ppm 18pF 30 Ohm -20°C - 70°C COTS Through Hole HC49/U
Datasheet Download
AB-12.000MHZ-B2-T.pdf
Availability of AB-12.000MHZ-B2-T
QUANTITY
AB-12.000MHZ-B2-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AB-12.000MHZ-B2-T
Internal Part NumberEIS-AB-12.000MHZ-B2-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelAB-HC49U.stpAB-HC49U.pdf
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesAB
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency12MHz
Frequency Stability±100ppm
Frequency Tolerance±20ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)30 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
RatingsCOTS
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseHC49/U
Size / Dimension0.453" L x 0.197" W (11.50mm x 5.00mm)
Height0.530" (13.46mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AB-12.000MHZ-B2-T
Related LinksAB-12.00, AB-12.000MHZ-B2-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AB-12.000MHZ-B2-T Details Description
Related parts for AB-12.000MHZ-B2-T
DIP CABLE - CDP40G/AE40G/X datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 14A 4.8 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 datasheet.pdf
RES SMD 2.61K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES MULT OHM 1206 datasheet.pdf
IC FPGA 370 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
HD SHRD RA TH datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf