Abracon Corporation AB-32.768MHZ-B2
AB-32.768MHZ-B2 picture photo
Mfg. Part Number
AB-32.768MHZ-B2
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 32.7680MHz 20ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/U
Datasheet Download
AB-32.768MHZ-B2.pdf
Availability of AB-32.768MHZ-B2
QUANTITY
AB-32.768MHZ-B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of AB-32.768MHZ-B2
Internal Part NumberEIS-AB-32.768MHZ-B2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAB-HC49U.stpAB-HC49U.pdf
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesAB
PackagingBulk
TypeMHz Crystal
Frequency32.768MHz
Frequency Stability±100ppm
Frequency Tolerance±20ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)40 Ohm
Operating Mode3rd Overtone
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseHC49/U
Size / Dimension0.453" L x 0.197" W (11.50mm x 5.00mm)
Height0.530" (13.46mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AB-32.768MHZ-B2
Related LinksAB-32.7, AB-32.768MHZ-B2 Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AB-32.768MHZ-B2 Details Description
Related parts for AB-32.768MHZ-B2
IC DSC 16BIT 12KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 32KBIT 25NS 52PLCC datasheet.pdf
LED GREEN DIFFUSED AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 77.76MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 RED,X,RED TINTED datasheet.pdf
TRANSFORMER CURRENT HI FREQUENCY datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 1.21K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf