Sullins Connector Solutions GMM24DREF
GMM24DREF picture photo
Mfg. Part Number
GMM24DREF
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET
Datasheet Download
GMM24DREF.pdf
Availability of GMM24DREF
QUANTITY
GMM24DREF Order Process
Ship out your order
Specifications of GMM24DREF
Internal Part NumberEIS-GMM24DREF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row24
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Floating Bobbin, 0.116" (2.95mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GMM24DREF
Related LinksGMM2, GMM24DREF Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GMM24DREF Details Description
Related parts for GMM24DREF
HOOK-UP STRND 30AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20QSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 50MA 8SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 6A 24V datasheet.pdf
RES 110 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 12NS 44PLCC datasheet.pdf
DSUB MOUNTING-COMB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf