United Chemi-Con KMG200VB10RM10X16LL
KMG200VB10RM10X16LL picture photo
Mfg. Part Number
KMG200VB10RM10X16LL
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
KMG200VB10RM10X16LL.pdf
Availability of KMG200VB10RM10X16LL
QUANTITY
KMG200VB10RM10X16LL Order Process
Ship out your order
Specifications of KMG200VB10RM10X16LL
Internal Part NumberEIS-KMG200VB10RM10X16LL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)33.15 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current74mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KMG200VB10RM10X16LL
Related LinksKMG200VB1, KMG200VB10RM10X16LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KMG200VB10RM10X16LL Details Description
Related parts for KMG200VB10RM10X16LL
AC/DC CONVERTER 3.3V 5.1V +/-12V datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 10-12 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 100MS SNT-4A datasheet.pdf
RES 17.4 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.2MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
IC DAC 10BIT I2C OCTAL 14DFN datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RELAY GEN PUR datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 220MA 1.5 OHM SMD datasheet.pdf