Abracon Corporation AB-RTCMC-32.768KHZ-EOZ9-S3-D-B-T
AB-RTCMC-32.768KHZ-EOZ9-S3-D-B-T picture photo
Mfg. Part Number
AB-RTCMC-32.768KHZ-EOZ9-S3-D-B-T
Manufacturer
Product Category
Clock/Timing - Real Time Clocks
Brief Description
IC RTC CLK/CALENDAR I2C MODULE
Datasheet Download
AB-RTCMC-32.768KHZ-EOZ9-S3-D-B-T.pdf
Availability of AB-RTCMC-32.768KHZ-EOZ9-S3-D-B-T
QUANTITY
AB-RTCMC-32.768KHZ-EOZ9-S3-D-B-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AB-RTCMC-32.768KHZ-EOZ9-S3-D-B-T
Internal Part NumberEIS-AB-RTCMC-32.768KHZ-EOZ9-S3-D-B-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
Featured ProductAbracon - AB Series Real-Time-Clocks
3D ModelAB-RTCMC-32.768kHz-EOZ9-S3.pdfAB-RTCMC-32.768kHz-EOZ9-S3.stp
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyClock/Timing - Real Time Clocks
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeClock/Calendar
FeaturesAlarm, EEPROM, Leap Year, Square Wave Output, SRAM, TCXO/Crystal, Trickle-Charger
Memory Size8B
Time FormatHH:MM:SS (12/24 hr)
Date FormatYY-MM-DD-dd
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply1.4 V ~ 5.5 V
Voltage - Supply, Battery1.4 V ~ 5.5 V
Current - Timekeeping (Max)1.5µA ~ 2.2µA @ 1.4V ~ 5V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module
Supplier Device PackageModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AB-RTCMC-32.768KHZ-EOZ9-S3-D-B-T
AB-RTCMC-32.768KHZ-EOZ9-S3-D-B-T Details Description
Related parts for AB-RTCMC-32.768KHZ-EOZ9-S3-D-B-T
IC REG BUCK ADJ 1.5A TO220FP datasheet.pdf
RELAY SSR LOWVOL DIS 12.5V 100A datasheet.pdf
Crystal 11.0592MHz 30ppm 32pF 60 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ADA4850-2YCP datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
BCZ 3.81/10/90 SN OR BX datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG BLUE 100' datasheet.pdf
FIXED IND 3.5NH 200MA 500 MOHM datasheet.pdf