Abracon Corporation AB-RTCMC-32.768KHZ-ZIZE-S2-T
AB-RTCMC-32.768KHZ-ZIZE-S2-T picture photo
Mfg. Part Number
AB-RTCMC-32.768KHZ-ZIZE-S2-T
Manufacturer
Product Category
Clock/Timing - Real Time Clocks
Brief Description
IC RTC CLK/CALENDAR SPI MODULE
Datasheet Download
AB-RTCMC-32.768KHZ-ZIZE-S2-T.pdf
Availability of AB-RTCMC-32.768KHZ-ZIZE-S2-T
QUANTITY
AB-RTCMC-32.768KHZ-ZIZE-S2-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AB-RTCMC-32.768KHZ-ZIZE-S2-T
Internal Part NumberEIS-AB-RTCMC-32.768KHZ-ZIZE-S2-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
Featured ProductAbracon - AB Series Real-Time-Clocks
3D ModelAB-RTCMC-32.768kHz-ZIZE-S2.pdfAB-RTCMC-32.768kHz-ZIZE-S2.stp
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyClock/Timing - Real Time Clocks
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeClock/Calendar
FeaturesAlarm, Leap Year, Square Wave Output, Watchdog Timer
Memory Size-
Time FormatHH:MM:SS (12/24 hr)
Date FormatYY-MM-DD-dd
InterfaceSPI
Voltage - Supply1.1 V ~ 5.5 V
Voltage - Supply, Battery-
Current - Timekeeping (Max)0.35µA ~ 0.4µA @ 2V ~ 5V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module
Supplier Device PackageModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AB-RTCMC-32.768KHZ-ZIZE-S2-T
Related LinksAB-RTCMC-32.76, AB-RTCMC-32.768KHZ-ZIZE-S2-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AB-RTCMC-32.768KHZ-ZIZE-S2-T Details Description
Related parts for AB-RTCMC-32.768KHZ-ZIZE-S2-T
ADAPTER PROGRAMMER 48-TSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS .049 SMD R/A TIN datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 500mA 8-SON Exposed Pad (4x4) datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS INLINE SKTS datasheet.pdf
RES 17.3K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
RES 68K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 2W DO204AL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
RECT ASSY DOUBLER 12A 4KV STD datasheet.pdf
RES SMD 383 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf