NKK Switches AB15AH-HA
AB15AH-HA picture photo
Mfg. Part Number
AB15AH-HA
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
AB15AH-HA.pdf
Availability of AB15AH-HA
QUANTITY
AB15AH-HA Order Process
Ship out your order
Specifications of AB15AH-HA
Internal Part NumberEIS-AB15AH-HA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
3D ModelAB15AH-HA
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesAB
PackagingTray
TypeStandard
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapBlack
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
FeaturesSealed - Fully
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life50,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AB15AH-HA
Related LinksAB15, AB15AH-HA Datasheet, NKK Switches Distributor
AB15AH-HA Details Description
Related parts for AB15AH-HA
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONN RECPT 64POS VERT 1MM SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5.62 OHM 1% 30W datasheet.pdf
XBEE PRO ZNET 2.5 SER2 10MW WIRE datasheet.pdf
CAP TANT 0.27UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 22 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 220 OHM 1.5W 2% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 4.87K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf