Delta Electronics AB24S0900D
AB24S0900D picture photo
Mfg. Part Number
AB24S0900D
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 9V 24W
Datasheet Download
AB24S0900D.pdf
Availability of AB24S0900D
QUANTITY
AB24S0900D Order Process
Ship out your order
Specifications of AB24S0900D
Internal Part NumberEIS-AB24S0900D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesAB24S
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)2.67A
Power (Watts)24W
ApplicationsITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation4kV (4000V)
Efficiency82%
Operating Temperature-40°C ~ 80°C
FeaturesDC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeDIN Rail
Size / Dimension3.78" L x 2.13" W x 0.92" H (96.0mm x 54.0mm x 23.3mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max24W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AB24S0900D
Related LinksAB24S, AB24S0900D Datasheet, Delta Electronics Distributor
AB24S0900D Details Description
Related parts for AB24S0900D
IC AMP AUDIO PWR 3.2W AB 20TSSOP datasheet.pdf
IC TXRX DL RS-232 5V IND 16-SOIC datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 28POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN QMA JACK STR 50 OHM PCB datasheet.pdf
CONN HEADER 162POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CABLE CAT5E 8COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
CAP CER 22PF 3KV SL RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf