Delta Electronics AB24S2400D
AB24S2400D picture photo
Mfg. Part Number
AB24S2400D
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 24W
Datasheet Download
AB24S2400D.pdf
Availability of AB24S2400D
QUANTITY
AB24S2400D Order Process
Ship out your order
Specifications of AB24S2400D
Internal Part NumberEIS-AB24S2400D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesAB24S
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)1A
Power (Watts)24W
ApplicationsITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation4kV (4000V)
Efficiency85%
Operating Temperature-40°C ~ 80°C
FeaturesDC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeDIN Rail
Size / Dimension3.78" L x 2.13" W x 0.92" H (96.0mm x 54.0mm x 23.3mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max24W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AB24S2400D
Related LinksAB24S, AB24S2400D Datasheet, Delta Electronics Distributor
AB24S2400D Details Description
Related parts for AB24S2400D
CONN HEADER VERT 100POS 1.27MM datasheet.pdf
ADAPTER PROGRAMMER 64-PQFP datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
RES 1.13K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20V 20% 1210 datasheet.pdf
RES 331 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
144CKT HDM B/P STACKING M datasheet.pdf
IC OSC VCXO 106.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC CODEC A-LAW PCM 20DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf