Abracon Corporation AB308-29.4912MHZ
AB308-29.4912MHZ picture photo
Mfg. Part Number
AB308-29.4912MHZ
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 29.4912MHz 30ppm 16pF 40 Ohm -10°C - 60°C COTS Through Hole Cylindrical Can, Radial
Datasheet Download
AB308-29.4912MHZ.pdf
Availability of AB308-29.4912MHZ
QUANTITY
AB308-29.4912MHZ Order Process
Ship out your order
Specifications of AB308-29.4912MHZ
Internal Part NumberEIS-AB308-29.4912MHZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelAB308.pdfAB308.stp
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesAB308
PackagingBulk
TypeMHz Crystal
Frequency29.4912MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance16pF
ESR (Equivalent Series Resistance)40 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
RatingsCOTS
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseCylindrical Can, Radial
Size / Dimension0.118" Dia x 0.315" L (3.00mm x 8.00mm)
Height0.323" (8.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AB308-29.4912MHZ
Related LinksAB308-29, AB308-29.4912MHZ Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AB308-29.4912MHZ Details Description
Related parts for AB308-29.4912MHZ
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST 12A 250V datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TERMINAL BLK 24POS 5.08MM 45DEG datasheet.pdf
FUSE 32V 15A F/A LIFT TRUCK 10A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CABLE 15COND 22AWG SHLD 100' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 620MA 250 MOHM datasheet.pdf
IC MIXER SUB-HARMONIC CERAMIC datasheet.pdf
LAMP 5MM YELLOW 592NM CLR datasheet.pdf