Delta Electronics AB60S1200D
AB60S1200D picture photo
Mfg. Part Number
AB60S1200D
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 60W
Datasheet Download
AB60S1200D.pdf
Availability of AB60S1200D
QUANTITY
AB60S1200D Order Process
Ship out your order
Specifications of AB60S1200D
Internal Part NumberEIS-AB60S1200D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesAB60S
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts)60W
ApplicationsITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation4kV (4000V)
Efficiency87%
Operating Temperature-40°C ~ 80°C
FeaturesDC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeDIN Rail
Size / Dimension4.41" L x 2.67" W x 1.50" H (112.0mm x 67.8mm x 38.0mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max60W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AB60S1200D
Related LinksAB60S, AB60S1200D Datasheet, Delta Electronics Distributor
AB60S1200D Details Description
Related parts for AB60S1200D
RES SMD 2.32 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
TFLEX 2130V0 9" X 9" datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V 10% BP 0805 datasheet.pdf
RES 2.58K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 23POS PIN datasheet.pdf
CONN HEADER MALE 2POS 7MM datasheet.pdf