Vishay/Dale RWR80S41R2FRRSL
RWR80S41R2FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S41R2FRRSL
Brief Description
RES 41.2 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S41R2FRRSL.pdf
Availability of RWR80S41R2FRRSL
QUANTITY
RWR80S41R2FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S41R2FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S41R2FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)41.2
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S41R2FRRSL
Related LinksRWR80S4, RWR80S41R2FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S41R2FRRSL Details Description
Related parts for RWR80S41R2FRRSL
CAP ALUM 22UF 20% 25V AXIAL datasheet.pdf
RES 86.6 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOUNTNG BRAKT BOTTOM FOR S82D-30 datasheet.pdf
IC SRAM 576KBIT 5NS 208QFP datasheet.pdf
OSC VCXO 64.125MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR M12 4MM PNP NO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 600MA 1.2 OHM TH datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
POT 1M OHM 2W CARBON LINEAR datasheet.pdf