Delta Electronics AB60S4800D
AB60S4800D picture photo
Mfg. Part Number
AB60S4800D
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 48V 60W
Datasheet Download
AB60S4800D.pdf
Availability of AB60S4800D
QUANTITY
AB60S4800D Order Process
Ship out your order
Specifications of AB60S4800D
Internal Part NumberEIS-AB60S4800D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesAB60S
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)1.25A
Power (Watts)60W
ApplicationsITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation4kV (4000V)
Efficiency88%
Operating Temperature-40°C ~ 80°C
FeaturesDC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeDIN Rail
Size / Dimension4.41" L x 2.67" W x 1.50" H (112.0mm x 67.8mm x 38.0mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max60W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AB60S4800D
Related LinksAB60S, AB60S4800D Datasheet, Delta Electronics Distributor
AB60S4800D Details Description
Related parts for AB60S4800D
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 44-SOH datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 600V 25A RD-91 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 750mA (Switch) Backlight 8-MLF (2x2) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH 50V TO-272-4 datasheet.pdf
HVIC DRVR HB 600V 2A 16-SOP datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 953K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.25A SOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf