Sullins Connector Solutions ABB100DHBD
ABB100DHBD picture photo
Mfg. Part Number
ABB100DHBD
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 200PS R/A .050 SLD
Datasheet Download
ABB100DHBD.pdf
Availability of ABB100DHBD
QUANTITY
ABB100DHBD Order Process
Ship out your order
Specifications of ABB100DHBD
Internal Part NumberEIS-ABB100DHBD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row100
Number of Positions200
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder, Staggered
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABB100DHBD
Related LinksABB10, ABB100DHBD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABB100DHBD Details Description
Related parts for ABB100DHBD
IC SHIFT REGISTER 8-BIT 16SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 250MA 1.6 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 12VOUT 25W datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
SC 3.81/19/180G 3.2SN OR BX datasheet.pdf
RES 195 OHM .3W 1% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB datasheet.pdf
FIXED IND 62NH 180MA 1.9 OHM SMD datasheet.pdf
IC LED DRIVER datasheet.pdf
4UF 50V 6.3X17.5 85C AXI datasheet.pdf
Complete 12-Bit 40 MHz CCD Signal Processor IC datasheet.pdf