Sullins Connector Solutions ABB10DHRR
ABB10DHRR picture photo
Mfg. Part Number
ABB10DHRR
Brief Description
CONN CARD EXTEND 20POS .050"
Datasheet Download
ABB10DHRR.pdf
Availability of ABB10DHRR
QUANTITY
ABB10DHRR Order Process
Ship out your order
Specifications of ABB10DHRR
Internal Part NumberEIS-ABB10DHRR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
FeaturesBoard Lock, Card Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABB10DHRR
Related LinksABB1, ABB10DHRR Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABB10DHRR Details Description
Related parts for ABB10DHRR
TVS DIODE 64VWM 103VC SMA datasheet.pdf
IC CLK ZDB 5OUT 133MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 5.9KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 340MA 327 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
PREMO-FLEX 0.50 JMPR LGT 254 datasheet.pdf
CAP CER 0.70PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 16BIT FRAM datasheet.pdf
IN LINE COUPLERS datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 2% 5W 0505 datasheet.pdf