Sullins Connector Solutions ABB40DHBS
ABB40DHBS picture photo
Mfg. Part Number
ABB40DHBS
Brief Description
CONN EDGECARD 80POS R/A .050 SLD
Datasheet Download
ABB40DHBS.pdf
Availability of ABB40DHBS
QUANTITY
ABB40DHBS Order Process
Ship out your order
Specifications of ABB40DHBS
Internal Part NumberEIS-ABB40DHBS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row40
Number of Positions80
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder, Staggered
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABB40DHBS
Related LinksABB4, ABB40DHBS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABB40DHBS Details Description
Related parts for ABB40DHBS
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
VARISTOR 962V 40KA SQUARE 34MM datasheet.pdf
IC DECODER BIN 1:8 16-DIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 128A ISOPLUS220 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 39POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
A4 1.5KW 17BIT ABSOLUTE datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 140MA 9.7 OHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 1.33A 93.7 MOHM datasheet.pdf
RAM SIDE FEED datasheet.pdf
CAP 2200 UF 20% 16 V datasheet.pdf