| Internal Part Number | EIS-ABB50DHBT | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 10 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Card Type | Non Specified - Dual Edge | |
| Gender | Female | |
| Number of Positions/Bay/Row | 50 | |
| Number of Positions | 100 | |
| Card Thickness | 0.062" (1.57mm) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Pitch | 0.050" (1.27mm) | |
| Features | - | |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle | |
| Termination | Solder, Staggered | |
| Contact Material | Beryllium Copper | |
| Contact Finish | Gold | |
| Contact Finish Thickness | 10µin (0.25µm) | |
| Contact Type | Hairpin Bellows | |
| Color | Black | |
| Flange Feature | Flush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40 | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |