Sullins Connector Solutions ABB56DHRN-S578
ABB56DHRN-S578 picture photo
Mfg. Part Number
ABB56DHRN-S578
Brief Description
CONN EDGECARD EXTEND 112POS .050
Datasheet Download
ABB56DHRN-S578.pdf
Availability of ABB56DHRN-S578
QUANTITY
ABB56DHRN-S578 Order Process
Ship out your order
Specifications of ABB56DHRN-S578
Internal Part NumberEIS-ABB56DHRN-S578
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTube
Card TypeMCA
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row11; 45
Number of Positions112
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
FeaturesBoard Guide, Card Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABB56DHRN-S578
Related LinksABB56DH, ABB56DHRN-S578 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABB56DHRN-S578 Details Description
Related parts for ABB56DHRN-S578
RES 1K OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
COVER SNAP-ON FOR HTC-15M datasheet.pdf
IC PMU 2CH CONV/LDO 25DSBGA datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 15VOUT datasheet.pdf
RJI KABEL AWG 22/7 FLEX IP20/ datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4250K 0606 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.15A X2-DFN-4 datasheet.pdf