| Internal Part Number | EIS-GSR8.54F130QP | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | GS Series RoHS Cert of Compliance | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Category | Switches | |
| Family | Tactile Switches | |
| Series | GS | |
| Packaging | Bulk | |
| Circuit | SPST-NO | |
| Switch Function | Off-Mom | |
| Contact Rating @ Voltage | 0.05A @ 50VDC | |
| Actuator Type | Standard | |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle | |
| Actuator Height off PCB, from Pins | 8.54mm | |
| Actuator Orientation | Side Actuated | |
| Termination Style | PC Pin | |
| Outline | 8.00mm x 8.00mm | |
| Illumination | Non-Illuminated | |
| Illumination Voltage (Nominal) | - | |
| Illumination Type, Color | - | |
| Operating Force | 130gf | |
| Ingress Protection | - | |
| Features | - | |
| Actuator Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) | |
| Switch Travel | 0.30mm | |
| Mechanical Life | 100,000 Cycles | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |