| Internal Part Number | EIS-ABBTM-2.4GHZ-33 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS2/REACH Compliance | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| 3D Model | ABBTM-2.4GHz-33-T.stpABBTM-2.4GHz-33-T.pdf | |
| Standard Package | 10 | |
| Category | RF/IF and RFID | |
| Family | RF Transceiver Modules | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| RF Family/Standard | Bluetooth | |
| Protocol | Bluetooth v2.1 | |
| Modulation | - | |
| Frequency | 2.4GHz | |
| Data Rate | - | |
| Power - Output | 4dBm | |
| Sensitivity | - | |
| Serial Interfaces | UART | |
| Antenna Type | Integrated, Chip | |
| Memory Size | 8MB Flash | |
| Voltage - Supply | 1.7 V ~ 1.9 V | |
| Current - Receiving | - | |
| Current - Transmitting | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |