Sullins Connector Solutions ABC06DRTF-S13
ABC06DRTF-S13 picture photo
Mfg. Part Number
ABC06DRTF-S13
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
ABC06DRTF-S13.pdf
Availability of ABC06DRTF-S13
QUANTITY
ABC06DRTF-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of ABC06DRTF-S13
Internal Part NumberEIS-ABC06DRTF-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row6
Number of Positions12
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Floating Bobbin, 0.116" (2.95mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABC06DRTF-S13
Related LinksABC06D, ABC06DRTF-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABC06DRTF-S13 Details Description
Related parts for ABC06DRTF-S13
AC/DC CONVERTER 5V 3X12V 275W datasheet.pdf
CONN RCPT BOX MT 11POS W/PIN datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.031" (0.80mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
I/O MOD 24 DIGITAL 16 SOLID ST datasheet.pdf
TXRX ZIGBEE PRO 2.4GHZ ISM datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 13MM datasheet.pdf
1.0/2.3 PLUG TO PLUG B8218 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 300V 2.1A AXIAL datasheet.pdf
CONN MICRO-D PLUG datasheet.pdf
LC2+ HGH TEMP CONN 126UM SM BLUE datasheet.pdf
CONN BACKSHELL 37POS datasheet.pdf