Sullins Connector Solutions ABC10DSXH
ABC10DSXH picture photo
Mfg. Part Number
ABC10DSXH
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .100"
Datasheet Download
ABC10DSXH.pdf
Availability of ABC10DSXH
QUANTITY
ABC10DSXH Order Process
Ship out your order
Specifications of ABC10DSXH
Internal Part NumberEIS-ABC10DSXH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABC10DSXH
Related LinksABC1, ABC10DSXH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABC10DSXH Details Description
Related parts for ABC10DSXH
CONN PLUG 6POS MALE SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 23.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 22.1KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1KB FLASH 8SOIC datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 6.5"L X 6.72"W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS PNL MNT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 1/10W SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 75PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf