Sullins Connector Solutions ABC10HETN
ABC10HETN picture photo
Mfg. Part Number
ABC10HETN
Brief Description
CONN EDGE .100 10POS HL LOW P
Datasheet Download
ABC10HETN.pdf
Availability of ABC10HETN
QUANTITY
ABC10HETN Order Process
Ship out your order
Specifications of ABC10HETN
Internal Part NumberEIS-ABC10HETN
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions10
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C