Sullins Connector Solutions ABC10HEYI
ABC10HEYI picture photo
Mfg. Part Number
ABC10HEYI
Brief Description
CONN EDGE .100 10POS HL LOW P
Datasheet Download
ABC10HEYI.pdf
Availability of ABC10HEYI
QUANTITY
ABC10HEYI Order Process
Ship out your order
Specifications of ABC10HEYI
Internal Part NumberEIS-ABC10HEYI
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions10
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABC10HEYI
Related LinksABC1, ABC10HEYI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABC10HEYI Details Description
Related parts for ABC10HEYI
CAP FILM 0.039UF 5% 400VDC 2820 datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf