Sullins Connector Solutions ABC12DTBD-S664
ABC12DTBD-S664 picture photo
Mfg. Part Number
ABC12DTBD-S664
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS .100"
Datasheet Download
ABC12DTBD-S664.pdf
Availability of ABC12DTBD-S664
QUANTITY
ABC12DTBD-S664 Order Process
Ship out your order
Specifications of ABC12DTBD-S664
Internal Part NumberEIS-ABC12DTBD-S664
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row12
Number of Positions24
Card Thickness0.125" (3.18mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABC12DTBD-S664
Related LinksABC12DT, ABC12DTBD-S664 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABC12DTBD-S664 Details Description
Related parts for ABC12DTBD-S664
IC MCU 8BIT 32KB OTP 80TQFP datasheet.pdf
FERRITE BEAD 120 OHM 0805 datasheet.pdf
TERM RING NYL 12-10AWG #8 datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 1.3A 208 MOHM TH datasheet.pdf
SENSOR MOD GEAR TOOTH 1.5 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG VIOLET 1000' datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PANEL MNT PIN datasheet.pdf