Sullins Connector Solutions ABC12DTBT
ABC12DTBT picture photo
Mfg. Part Number
ABC12DTBT
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS .100"
Datasheet Download
ABC12DTBT.pdf
Availability of ABC12DTBT
QUANTITY
ABC12DTBT Order Process
Ship out your order
Specifications of ABC12DTBT
Internal Part NumberEIS-ABC12DTBT
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABC12DTBT
Related LinksABC1, ABC12DTBT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABC12DTBT Details Description
Related parts for ABC12DTBT
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
CGRID SL HSG OPT F DR 10CKT datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 10% 1611 datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 4SMD datasheet.pdf
FREEDOM BOARD KINETIS L datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Header 26 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 10ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf