Sullins Connector Solutions ABC12HEYN
ABC12HEYN picture photo
Mfg. Part Number
ABC12HEYN
Brief Description
CONN EDGE .100 12POS HL LOW P
Datasheet Download
ABC12HEYN.pdf
Availability of ABC12HEYN
QUANTITY
ABC12HEYN Order Process
Ship out your order
Specifications of ABC12HEYN
Internal Part NumberEIS-ABC12HEYN
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions12
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABC12HEYN
Related LinksABC1, ABC12HEYN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABC12HEYN Details Description
Related parts for ABC12HEYN
SWITCH BASIC SPDT 10A SCREW datasheet.pdf
CONN PLUG 0.8MM 140POS SMD GOLD datasheet.pdf
IMPACT BP 6X16 LW SN/PB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 600MA 250 MOHM datasheet.pdf
IC CODEC DUAL PROGR 64QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 47POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CAP TANT POLY 68UF 30V AXIAL datasheet.pdf