Hirose Electric Co Ltd FH19S-24S-0.5SH(51)
FH19S-24S-0.5SH(51) picture photo
Mfg. Part Number
FH19S-24S-0.5SH(51)
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 24POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
FH19S-24S-0.5SH(51).pdf
Availability of FH19S-24S-0.5SH(51)
QUANTITY
FH19S-24S-0.5SH(51) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH19S-24S-0.5SH(51)
Internal Part NumberEIS-FH19S-24S-0.5SH(51)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions24
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.036" (0.90mm)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin-Lead
FeaturesSolder Retention
Voltage Rating50V
Operating Temperature-55°C ~ 80°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH19S-24S-0.5SH(51)
Related LinksFH19S-24S, FH19S-24S-0.5SH(51) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH19S-24S-0.5SH(51) Details Description
Related parts for FH19S-24S-0.5SH(51)
AC/DC CNVRTR 5V +/-12V 12V 750W datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS 7/16 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
EMI FILTER 500VAC 100A SCREW TER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS PIN datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 20K OHM 20SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.2KV 6A TO247AC datasheet.pdf