Sullins Connector Solutions ABC15DCKN
ABC15DCKN picture photo
Mfg. Part Number
ABC15DCKN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS .100"
Datasheet Download
ABC15DCKN.pdf
Availability of ABC15DCKN
QUANTITY
ABC15DCKN Order Process
Ship out your order
Specifications of ABC15DCKN
Internal Part NumberEIS-ABC15DCKN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row15
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABC15DCKN
Related LinksABC1, ABC15DCKN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABC15DCKN Details Description
Related parts for ABC15DCKN
RES SMD 191 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LAMP SOCKET WEDGE FLYING T-3.25 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
RES SMD 49.9KOHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
RES 274K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
HDE20 FERR.HANDTOOL datasheet.pdf
TV 30C MIX(QUAD) PIN RECP datasheet.pdf
8200UF 63V 35X40MM 105C 5000H datasheet.pdf
2.5 V to 5.5 V, 500 uA, Parallel Interface Quad Voltage-Output 8-/10-/12-Bit DACs IC datasheet.pdf