Sullins Connector Solutions ABC15DKSS-S1243
ABC15DKSS-S1243 picture photo
Mfg. Part Number
ABC15DKSS-S1243
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS .100"
Datasheet Download
ABC15DKSS-S1243.pdf
Availability of ABC15DKSS-S1243
QUANTITY
ABC15DKSS-S1243 Order Process
Ship out your order
Specifications of ABC15DKSS-S1243
Internal Part NumberEIS-ABC15DKSS-S1243
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABC15DKSS-S1243
Related LinksABC15DK, ABC15DKSS-S1243 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABC15DKSS-S1243 Details Description
Related parts for ABC15DKSS-S1243
CONVERTER DC/DC 15V 300W OUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 16V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 710KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
FUSE T/D CLASS L 650A 600V datasheet.pdf
QX CBL M12PLG-MSCONN5100 3M datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf