Yageo MHP-50PTA52-1K87
MHP-50PTA52-1K87 picture photo
Mfg. Part Number
MHP-50PTA52-1K87
Brief Description
RES 1.87K OHM 1/2W .02% AXIAL
Datasheet Download
MHP-50PTA52-1K87.pdf
Availability of MHP-50PTA52-1K87
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MHP-50PTA52-1K87 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHP-50PTA52-1K87
Internal Part NumberEIS-MHP-50PTA52-1K87
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1.87k
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.083" Dia x 0.358" L (2.10mm x 9.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHP-50PTA52-1K87
Related LinksMHP-50PT, MHP-50PTA52-1K87 Datasheet, Yageo Distributor
MHP-50PTA52-1K87 Details Description
Related parts for MHP-50PTA52-1K87
CONN HEADR BRKWAY .100 06POS R/A datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MICROPOWER SOT23-5 datasheet.pdf
IC OPAMP LOGARITHMIC 5MHZ 16TQFN datasheet.pdf
QF50 SRD HDR VT .25AU 40POS datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 100V X8R 0805 datasheet.pdf
CIR BRKR SOLID STATE 8A 24VDC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH datasheet.pdf
LED SBT-70 COOL WHITE 7260K 2SMD datasheet.pdf
LED 3500K 90CRI LM561B datasheet.pdf
CRYSTAL 31.2500 MHZ 10.0PF SMD datasheet.pdf