Sullins Connector Solutions ABC15DRES-S93
ABC15DRES-S93 picture photo
Mfg. Part Number
ABC15DRES-S93
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET
Datasheet Download
ABC15DRES-S93.pdf
Availability of ABC15DRES-S93
QUANTITY
ABC15DRES-S93 Order Process
Ship out your order
Specifications of ABC15DRES-S93
Internal Part NumberEIS-ABC15DRES-S93
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row15
Number of Positions30
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABC15DRES-S93
Related LinksABC15D, ABC15DRES-S93 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABC15DRES-S93 Details Description
Related parts for ABC15DRES-S93
FUSE 30A 600V T-LAG CC TYPE datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV DARLINGTON 4DIP datasheet.pdf
IC FPGA 129 I/O 160PQFP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3KB FLASH 28DIP datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 50VDC 2416 datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/20W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 11.77"L X 9.9"W datasheet.pdf
RES SMD 500M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CBL TNC BKHD JACK-AMC PLUG 200MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 2.3A TO236 datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.5V 1.6A SYNC 9USIP datasheet.pdf