Sullins Connector Solutions ABC17HETN
ABC17HETN picture photo
Mfg. Part Number
ABC17HETN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGE .100 17POS HL LOW P
Datasheet Download
ABC17HETN.pdf
Availability of ABC17HETN
QUANTITY
ABC17HETN Order Process
Ship out your order
Specifications of ABC17HETN
Internal Part NumberEIS-ABC17HETN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions17
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABC17HETN
Related LinksABC1, ABC17HETN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABC17HETN Details Description
Related parts for ABC17HETN
FIXED IND 680UH 480MA 1.2 OHM datasheet.pdf
RES SMD 137 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 38POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 48POS TINLEAD datasheet.pdf
RES SMD 22.1K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 392 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.20 OHM 7W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN RECPT 64POS VERT 1MM SMD datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.90PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf