Sullins Connector Solutions ABC18DETI
ABC18DETI picture photo
Mfg. Part Number
ABC18DETI
Brief Description
CONN EDGE .100 36POS DR LOW P
Datasheet Download
ABC18DETI.pdf
Availability of ABC18DETI
QUANTITY
ABC18DETI Order Process
Ship out your order
Specifications of ABC18DETI
Internal Part NumberEIS-ABC18DETI
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row18
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABC18DETI
Related LinksABC1, ABC18DETI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABC18DETI Details Description
Related parts for ABC18DETI
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZB24 datasheet.pdf
MKR WIRE CLIP ON B/W 300 PC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 112POS .050 SLD datasheet.pdf
RES SMD 6.49KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 3.15A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 6.3V 10% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 61.2 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 18V 200W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 24POS STRGHT SKT datasheet.pdf
DISK 2.54MM PWR PRTCT 32GB MLC datasheet.pdf