Sullins Connector Solutions ABC19HETN
ABC19HETN picture photo
Mfg. Part Number
ABC19HETN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGE .100 19POS HL LOW P
Datasheet Download
ABC19HETN.pdf
Availability of ABC19HETN
QUANTITY
ABC19HETN Order Process
Ship out your order
Specifications of ABC19HETN
Internal Part NumberEIS-ABC19HETN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions19
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABC19HETN
Related LinksABC1, ABC19HETN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABC19HETN Details Description
Related parts for ABC19HETN
SCR CC 2SCR 800V 55A ADD-A-PAK datasheet.pdf
IC MPU I186 13MHZ 100SQFP datasheet.pdf
CAP CER 200PF 50V 0606 datasheet.pdf
CONN TERM MALE 22-28AWG TIN datasheet.pdf
IC OTP 4MBIT 70NS 32PLCC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 120V datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CAP CER 2000PF 100V 1% BP 1210 datasheet.pdf
Connector Socket 54 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Header 43 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 420V SCREW datasheet.pdf