Abracon Corporation ABC2-6.144MHZ-4-T
ABC2-6.144MHZ-4-T picture photo
Mfg. Part Number
ABC2-6.144MHZ-4-T
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 6.1440MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
ABC2-6.144MHZ-4-T.pdf
Availability of ABC2-6.144MHZ-4-T
QUANTITY
ABC2-6.144MHZ-4-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ABC2-6.144MHZ-4-T
Internal Part NumberEIS-ABC2-6.144MHZ-4-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelABC2.pdfABC2.stp
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesABC2
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency6.144MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)60 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.465" L x 0.220" W (11.80mm x 5.50mm)
Height0.087" (2.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABC2-6.144MHZ-4-T
Related LinksABC2-6.1, ABC2-6.144MHZ-4-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ABC2-6.144MHZ-4-T Details Description
Related parts for ABC2-6.144MHZ-4-T
Crystal 10.0000MHz 30ppm Series 60 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 9.40mm pitch datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 4.38V SC70-4 datasheet.pdf
WRIST STRAP METAL ESD datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 8VSSOP datasheet.pdf
IC OSC DUAL VCO 20MHZ 16-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf