Sullins Connector Solutions ABC20DTMN-S189
ABC20DTMN-S189 picture photo
Mfg. Part Number
ABC20DTMN-S189
Brief Description
CONN EDGECARD 40POS .100"
Datasheet Download
ABC20DTMN-S189.pdf
Availability of ABC20DTMN-S189
QUANTITY
ABC20DTMN-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of ABC20DTMN-S189
Internal Part NumberEIS-ABC20DTMN-S189
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row20
Number of Positions40
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABC20DTMN-S189
Related LinksABC20DT, ABC20DTMN-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABC20DTMN-S189 Details Description
Related parts for ABC20DTMN-S189
FUSE GLASS 10A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
MOD AC OUTPUT 250VAC 12VDC-IN ZC datasheet.pdf
IC ZERO DELAY CLOCK BUFF 16SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 400MW ALF2 datasheet.pdf
TVS DIODE 58.1VWM 92VC SMB datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 6.2UH 455MA 470 MOHM datasheet.pdf
Connector Header 20 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 55A 0.6 MOHM SMD datasheet.pdf